Jak wyrobić paszport dla psa?

Wakacje należą się wszystkim, naszym zwierzakom również. Dlaczego by więc nie zabrać ich z nami na egzotyczny wyjazd?

Sezon wakacyjny już tuż tuż, czyli to już ostatni gwizdek, aby dopełni formalności związanych z przemieszczaniem naszych pupili poza granice Polski.

Temat paszportów dla zwierząt powraca co roku, tuż przed sezonem urlopowym, ale większość właścicieli psów i kotów nie zdaje sobie sprawy z formalnych obostrzeń i urzędowych wymagań dla przewozu zwierząt za granicę i zdarza się, że niestety zwierzaki wyjechać na wakacje nie mogą...

Co więc należy zrobić przed wyjazdem?

1. Oznakowanie zwierzęcia

Podstawą wszelkich działań lekarsko-weterynaryjnych i urzędowych jest możliwość identyfikacji zwierzęcia. Standardem jest obecnie znakowanie zwierząt poprzez implantację podskórnie mikrotranspondera (mikroczipa). Dopuszczone jest również odczytanie wyraźnego tatuażu, jednakże wykonanego nie później niż do 3.07.2011r.

2. Szczepienie na wściekliznę

 U zwierząt szczepionych po raz pierwszy, a także u zwierząt wcześniej nie oznakowanych lub tych, u których minął termin szczepienia przypominającego, szczepienie na wściekliznę formalnie uzyskuje ważność po upływie 21 dni. Jest to okres karencji, kiedy to, mimo posiadania paszportu i szczepienia, nadal nie możemy przekroczyć z naszym pupilem granicy.

W Polsce mamy obowiązek szczepienia na wściekliznę psów po ukończeniu 3 miesięcy, nie później jednak niż przed ukończeniem 4 miesiecy. Dorosłe psy, o nieznanym statusie szczepienia, powinny być szczepione na wściekliznę niezwłocznie, jeżeli tylko pozwala na to stan ich zdrowia.

3. Wydanie paszportu dla psa

 Paszport dla psa może zostać wystawiony jedynie przez uprawnionego lekarza weterynarii, który złożył stosowny wniosek do okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i został wpisany do rejestru lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów oraz wykonywania stosownych wpisów w elektronicznej ewidencji paszportów dla zwierząt.

4. Miareczkowanie przeciwciał przeciwko wściekliźnie

W przypadku przemieszczania zwierząt do kraju, w  którym wymagane jest wcześniejsze wykonanie badań serologicznych i określenie miana przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny, uprawniony lekarz weterynarii pobiera próbkę krwi i wysyła ją do laboratorium referencyjnego.

5. Profilaktyka wobec kleszczy i echinokokozy

 Niektóre kraje wymagają wdrożenia leczenia/ profilaktyki przeciwko tasiemczycy i kleszczom. Preparaty zawierające odpowiednie substancje czynne należy podać 24 - 120 godz przed wyjazdem. Informacja o ich zastosowaniu również powinna być odnotowana w paszporcie.

6. Badanie kliniczne

Na 24 godziny przed przekroczeniem granicy należy poddać psa badaniu klinicznemu, a jego wyniki potwierdzić w stosownym dziale paszportu.

 

Wycieczki do krajów bardziej egzotycznych, poza UE wiązać się mogą z dodatkowymi restrykcjami.

Najlepiej już kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem warto się skontaktować z lekarzem odnoście wymagań weterynaryjnych w danym kraju. Nierzadko wymagane jest posiadanie dla zwierząt świadectwa zdrowia, które to z kolei może wystawić jedynie powiatowy lekarz weterynarii.

 

A jak już przebrniemy przez te wszystkie procedury, to w końcu będziemy mieli po czym odpoczywać...